پیش از این وضعیت page experience سایت‌ها روی رتبه‌ی آن‌ها در گوگل اثرگذار بود. گوگل به تازگی اعلام کرده است که وضعیت page experience از ابتدای سال ۲۰۲۲ روی رتبه‌ی سایت‌ها در گوگل رومیزی نیز اثرگذار خواهد بود.

page experience شامل چند متغیر است که به صورت واقعی هنگام استفاده‌ی کاربران از سایت‌ها اندازه‌گیری می‌شود. این متغیرها شامل موارد زیر هستند:

  • Largest Contentful Paint (LCP) – زمان نمایش بزرگترین عنصر دارای محتوا
  •  Cumulative Layout Shift (CLS) – میزان جابجایی عناصر در زمان بارگزاری سایت
  • First Input Delay (FID) – تاخیر اولین ورودی
  • HTTPS Security – استفاده از پروتکل ایمن https
  • Absence of intrusive interstitials – عدم وجود عناصر مزاحم مثل تبلیغات پاپ آپ
  •  Mobile friendliness – سازگاری با موبایل( فقط موثر در رتبه‌بندی موبایل )

زمان شروع تغییرات

زمان اعلام شده برای فعال‌شدن این تغییرات از فوریه تا پایان مارس ۲۰۲۲ اعلام شده است. گوگل در تلاش است تا پیش از فعال‌شدن کامل تغییرات، صاحبان سایت‌ها از این تغییر آگاهی پیدا کنند و اصلاحات لازم را در سایت خود به انجام برسانند.

کدام سایت‌ها رتبه‌بندی بهتری به دست می‌آورند ؟

به طور خلاصه گوگل می‌خواهد سایت‌هایی که تجربه‌ی کاربری بهتری برای کاربران تامین می‌کنند را بالاتر از سایر سایت‌ها به نمایش بگذارد. البته قابل پیش‌بینی است که این رتبه‌بندی جایگزینی برای محتوای بهتر نخواهد بود و اگر سایتی دارای محتوایی منحصر به فرد باشد و بتواند بهترین پاسخ را برای جستجوهای کاربران ارائه کند، باز هم در جایگاه‌های برتر گوگل رتبه‌بندی شود.

چه کاری باید انجام بدهیم ؟

این تغییرات دیر یا زود اثر مهم‌تری در رتبه‌بندی سئو خواهند داشت. اگر می‌خواهید سایتی کارآمد در زمینه‌ی سئو داشته باشید می‌بایست به تجربه‌ی کاربری نیز اهمیت بیشتری بدهید. این اهمیت شامل افزایش سرعت سایت در زمان بارگزاری و بهبود عملکرد در تعامل با کاربران است. هر ویژگی سایت که باعث شود کاربران از سایت رضایت بیشتری کسب کنند می‌تواند در بهبود جایگاه سئو سایت شما موثر باشد.

منبع

چه طور سایت را بهینه‌سازی کنیم ؟

انجام بسیاری از بهینه‌سازی‌های مربوط به page experience جز با تغییرات در قالب سایت و بهینه‌سازی هاست سایت امکان‌پذیر نیست. اگر قالب سایت شما سنگین و ناکارآمد است و اگر سایت شما به هر شکلی در زمینه‌ی کاربردی مشکلاتی دارد، این مشکلات را در اسرع وقت می‌بایست بهینه‌سازی نمایید. این کار می‌بایست توسط برنامه‌نویس و طراح سایت و متخصص سئو به انجام برسد. در صورت تمایل برای بررسی و ارائه‌ی پیشنهاد بهینه‌سازی page experience سایت خود با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *