آخرین تغییراتی که بنا است در نگارش ۵.۵ وردپرس در دسترس همگان قرار بگیرد، شامل دو ویژگی مهم خواهد بود که در سئو سایت‌های طراحی شده با وردپرس موثر هستند. این دو ویژگی عبارتند از:

  1. اضافه شدن Lazy Loading برای تمام تصاویر موجود در سایت
  2. کنترل بهتر روی درج ابعاد تصاویر برای کاهش CLS

وردپرس

۱- اضافه شدن Lazy Loading به صورت Native

مرورگرهای جدید شامل فایرفاکس و گوگل کروم، از قابلیت Lazy Loading به صورت Native پشتیبانی می‌کنند. با این قابلیت، تصاویر و iframeهایی که هنوز در معرض دید کاربر قرار نگرفته‌اند، در صفحه بارگزاری نمی‌شوند و در نتیجه مصرف پهنای باند کاهش و سرعت بارگزاری صفحات افزایش پیدا می‌کند.

وردپرس با کنترل بخش‌های مختلف سایت، ویژگی Lazy Loading را تنها برای تصاویری که دارای ابعاد width و height باشند به گروه‌های زیر اضافه می‌کند:

  • تصاویر در محتوای صفحات (the_content)
  • تصاویر در چکیده مطالب (the_excerpt)
  • تصاویر در ابزارک‌ها (widget_text_content)
  • تصویر کاربران (get_avatar)
  • تصاویر استفاده شده در قالب با تابع wp_get_attachment_image

۲- کاهش CLS

موتور جستجوی گوگل در آخرین تغییرات مقدار جابجایی عناصر صفحه هنگام بارگزاری را محاسبه می‌کند. جابجایی عناصر اغلب به دلیل بارگزاری تصاویر بدون درج width و height اتفاق می‌افتد. وردپرس ۵.۵ تلاش می‌کند با درج ابعاد واقعی تصویر روی تگ img، مقدار CLS را در تمام سایت‌های وردپرسی، کاهش بدهد.

نکات جانبی

انجام محاسبات و پردازش‌های فوق که در طول زمان به هسته‌ی وردپرس اضافه می‌شوند، باعث کاهش سرعت نمایش صفحات می‌شود در نتیجه با گذشت زمان، نیاز به افزونه‌های Cache که علاوه بر افزایش سرعت سایت، باعث کاهش پردازش روی هاست و کاهش هزینه‌های میزبانی شما می‌شوند، بیش از پیش ضروری است.

برای مشاهده‌ی مطالب بیشتر در خصوص سئو وردپرس، چک لیست سئو وردپرس را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *