چند سال پیش بود که گوگل با افزایش بازدید سایت‌ها از طریق موبایل، شیوه‌ی جدیدی از پیمایش سایت‌ها را معرفی کرد: Mobile First Indexing. در این روش جدید، اولویت با کاربران موبایل است و سایت‌ها بر اساس نسخه‌ی موبایل یا نسخه‌ی ریسپانسیو بررسی و رتبه‌بندی می‌شوند.

تا پیش از این تنها سایت‌هایی که تعداد بازدیدکنندگان آن‌ها از طریق موبایل بیشتر بود و سایت‌های جدید به تشخیص گوگل، با این شیوه‌ی جدید پیمایش می‌شدند.

طراحی سایت واکنش گرا

در تازه‌ترین خبری که در وبلاگ وبمستر گوگل منتشر شده است، به زودی تمام سایت‌ها با استفاده از روش Mobile First Indexing بررسی خواهند شد.

در مورد Mobile First Indexing چه چیزی را باید بدانیم ؟

این شیوه‌ی جدید از پردازش سایت‌ها به معنی اولویت داشته موبایل نسبت به کامپیوترهای رومیزی است. هرچند گوگل در بیشتر موارد سایت شما را با مرورگر موبایل بررسی می‌کند ولی ممکن است برای برخی صفحات سایت شما که بازدید کامپیوتر رومیزی آن‌ها زیاد است یا به صورت تصادفی، سایت شما را با مرورگر رومیزی هم پیمایش کند.

به همین دلیل لازم است تا سایت شما همیشه در تمامی اندازه‌ها و دستگاه‌ها به خوبی نمایش داده شود.

پیشنهاد گوگل برای طراحی سایت، استفاده از روش ریسپانسیو یا واکنش‌گرا است تا بسته به شرایط کاربر، سایت در سمت کلاینت، تغییرات لازم را انجام دهد. استفاده از نسخه‌ی دوم موبایل هرچند یک گزینه‌ی قابل قبول برای برخی سایت‌ها به شمار می‌رود ولی به طور کلی توسط گوگل توصیه نمی‌شود.

چه کاری باید انجام دهیم ؟

اگر یک متخصص سئو هستید یا سایتی دارید که نسخه‌ی موبایل آن کارایی و عملکرد صحیح و دقیق ندارد، هر چه زودتر باید این مشکلات را برطرف کنید. اگر سایت شما در موبایل‌های کاربران نتواند به خوبی عمل کند، وضعیت سئو سایت شما با تغییر جدید آسیب خواهد دید.

اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس استفاده می‌کنید و قالب سایت شما با موبایل سازگاری ندارد، بهتر است آن را تغییر دهید و از یک قالب سازگار با موبایل و سئو استفاده نمایید.

منبع: Google Webmasters

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *