دستیابی به رتبه‌های بالای گوگل گاهی آنقدر ارزشمند است که صاحبان سایت‌ها حاضر می‌شوند با استفاده از هر روش ممکن به دنبال این هدف باشند.

از طرف دیگر گوگل به صورت مستمر در تلاش است تا بهترین سایت‌ها را به کاربران خود نمایش دهد و با سایت‌هایی که با روش‌های متقلبانه در پی بهبود جایگاه خود هستند، مقابله کند.

این جدال یک جنگ بی پایان است و علاوه بر گوگل که مداوم الگوریتم‌ها و ابزارهای جدیدی برای شناسایی سایت‌های متقلب به کار می‌گیرد، صاحبان این گونه سایت‌ها هم تلاش می‌کنند راه‌های جدیدی برای تقلب در جهت بهبود غیرواقعی رتبه سایت خود پیدا کنند.

روش‌هایی که برای بهبود جایگاه سایت استفاده می‌شود و از نظر گوگل غیرمجاز هستند، روش‌های سئو کلاه سیاه نامیده می‌شوند.

سئو کلاه سیاه

اغلب پیمانکاران سئو، تا حدی از اصول غیرمجاز برای سئو استفاده می‌کنند. هر چه مقدار این گونه فعالیت‌ها بیشتر باشد، احتمال جریمه شدن توسط گوگل و کاهش رتبه سایت نیز افزایش می‌یابد. بنابراین انجام فعالیت‌های سئو کلاه سیاه روی سایت‌هایی که اهمیت زیادی دارند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

روش‌های سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه اغلب با روش‌های زیر به انجام می‌رسد:

  1. خرید بک لینک در سایت‌های معتبر
  2. خرید رپورتاژ آگهی در سایت‌های پربازدید
  3. درج محتوای بی ارزش و غیرواقعی برای فریب گوگل
  4. خرید جستجو و بازدید غیرواقعی از طریق گوگل

روش‌های متعدد دیگری برای فریب گوگل به کارگیری می‌شوند که ممکن است اهمیت و کارایی آن‌ها به مقدار روش‌های فوق نباشد.

بازدهی سئو کلاه سیاه

استفاده از روش‌های سئو کلاه سیاه برای سایت‌های تازه کار، قطعا حساسیت بسیار زیادی برای گوگل ایجاد می‌کند و ریسک جریمه شدن را بالا می‌برد. برای مثال برخی افراد همزمان با راه اندازی سایت جدید، ده‌ها بک لینک در سایت‌های دیگر خریداری می‌کنند. طبیعی است که یک سایت جدید نمی‌تواند با این سرعت، چنین بک‌لینک‌هایی دریافت کند و در نتیجه ریسک جریمه شدن آن‌ها به مقدار زیادی افزایش پیدا می‌کند.

با پیشرفته فناوری در موتورهای جستجو و استفاده‌ی روزافزون از تکنیک‌های هوش مصنوعی، روش‌های تقلب و سئو کلاه سیاه روز به روز با خطرات بیشتری همراه هستند و استفاده از آن‌ها برای موفقیت یک شبه توصیه نمی‌شود.

اگر این روش‌ها برای سایت‌هایی که مدت قابل توجهی از راه اندازی آن‌ها گذشته است، استفاده شوند، ممکن است اثر بیشتری از خود نشان دهند یا حداقل احتمال جریمه شدن آن‌ها نسبت به سایت‌های تازه کار کمتر باشد.

اثر آهسته فعالیت‌های سئو

فعالیت‌هایی که برای سئو سایت به انجام می‌رسند شامل فعالیت‌های کلاه سفید و کلاه سیاه، نیازمند زمانی جهت اثربخشی هستند. به عبارت دیگر انتظار اینکه فعالیت‌های انجام شده برای سئو، در مدت یک روز یا یک هفته اثر قالب لمس و چشمگیری روی سئو سایت بر جای بگذارند، غیر واقعی و دور از ذهن است.

در هر صورت نباید این نکته را فراموش کرد، که فعالیت‌ها آهسته و پیوسته باشند تا اعتماد گوگل به سایت افزایش پیدا کند و رتبه سایت در گذر زمان اندک اندک بهبود پیدا کند.

انتخاب صحیح پیمانکار سئو

مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام انتخاب پیمانکار سئو می‌بایست در نظر داشته باشید، این است که آیا برای سئو از روش‌های کلاه سیاه یا کلاه سفید استفاده می‌کنند.

برخی از پیمانکاران برای کاهش هزینه‌های خود و همچنین به دلیل نداشتن تخصص لازم برای سئو پیشرفته و تخصصی کلاه سفید، ساده‌ترین راه ممکن یعنی خرید بک‌لینک و سایر روش‌های کلاه سیاه را روی سایت شما به انجام می‌رسانند. اگر این روش‌ها موفقیت آمیز باشد آن را به تخصص خود نسبت می‌دهند و اگر این فعالیت‌ها به شکست و جریمه سایت منجر شود، تغییرات الگوریتم گوگل را بهانه می‌کنند.

اگر در طی این فرایند سایت شما آسیب جدی ببیند، نهایتا مبلغی که از شما دریافت کرده‌اند را عودت می‌دهند و این شما هستید که می‌بایست خسارت‌های جبران ناپذیر آن را متحمل شوید.

خنثی کردن اثرات منفی سئو کلاه سیاه

جریمه‌هایی که از سمت گوگل برای سایت‌های متقلب در نظر گرفته می‌شود گاهی آنقدر زیاد است که جبران آن ناممکن است. ولی گاهی با گذشت زمان و حذف و برگشت فعالیت‌های مخرب، اثرات آن کمرنگ می‌شوند.

یکی از بخش‌هایی که می‌توان این اثرات را معکوس کرد، بخش disavow links در گوگل است. در این قسمت مشخص می‌کنیم که کدام بک‌لینک‌ها که به سایت ما وجود دارند، ناخواسته‌اند و می‌بایست توسط گوگل نادیده گرفته شوند.

لینک‌هایی که در این قسمت تعیین می‌کنیم می‌توانند به صورت تک به تک یا تمام لینک‌های موجود در یک دامنه را شامل شوند.

اگر حذف اثرات منفی سئو کلاه سیاه به آسانی ممکن نباشد، لازم است تا دامنه‌ای جدید برای سایت تهیه شود و از ابتدا فعالیت‌های سئو به صورت اصولی به انجام برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *