بیشتر سایت‌هایی که در اینترنت موجود هستند از هاست‌های اشتراکی برای میزبانی خود استفاده می‌کنند و در بین این سایت‌ها موارد متعددی وجود دارد که جایگاه بسیار خوبی در نتایج گوگل دارند. به همین دلیل به طور قطع ارتباط مستقیمی میان هاست اشتراکی و رتبه‌ی گوگل و سئو وجود ندارد ولی این تمام ماجرا نیست.

هاست اشتراکی و سئو

باید توجه داشت که هاست‌های اشتراکی همه یکسان نیستند و از نظر کیفیت، امنیت و قیمت تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. برخی تفاوت‌های هاست‌های اشتراکی که می‌تواند به عنوان یک عامل اثرگذار روی سئو به حساب بیاید عبارتند از:

  1. امنیت هاست‌های اشتراکی
  2. به روز بودن نرم‌افزارهای هاست اشتراکی
  3. تعداد سایت‌های میزبانی شده روی هاست اشتراکی
  4. میزان کنترل شرکت میزبانی روی فعالیت‌های مخرب سایت‌ها
  5. سرعت و کارایی هاست اشتراکی در زمان‌های مختلف

همان طور که مشاهده می‌کنید در بسیاری از موارد، یک هاست اشتراکی می‌تواند دارای عواملی باشد که به صورت غیرمستقیم وضعیت سئو‌ی سایت شما را تحت تاثیر قرار بدهد.

جیره‌ی پیمایش ربات گوگل

اگر تعداد سایت‌هایی که روی یک IP میزبانی می‌شوند، بسیار زیاد باشد یا برخی از آن‌ها دارای صفحات بیشماری باشند، گوگل ناچار است تا جیره‌ی مراجعه به سایت شما را کاهش بدهد تا بازدید صفحات این سایت‌ها مثل یک حمله‌ی سنگین سایبری به نظر نرسد.

به عبارت دیگر اگر روی یک IP صدها هزار صفحه میزبانی می‌شود، گوگل نمی‌تواند در حجم و زمان مناسب برای تک تک صفحات به این سایت مراجعه کند. مراجعه‌ی کمتر به صفحات سایت شما می‌تواند عوارض بعدی دیگری به دنبال داشته باشد:

  1. صفحات جدیدی که در سایت ایجاد می‌کنید، دیرتر شناسایی می‌شوند.
  2. صفحاتی که در سایت ویرایش می‌کنید مدت‌ها زمان می‌برد تا در گوگل شناسایی شوند.
  3. تمام محتوای جانبی صفحات شما ممکن است قابل خواندن نباشند.

همان طور که مشاهده می‌کنید این موضوع می‌تواند اثری قابل توجه روی سئوی سایت‌ها داشته باشد.

آیا از هاست اشتراکی استفاده کنیم؟

با توجه به مواردی که گفته شد، هاست اشتراکی نمی‌تواند به تنهایی عاملی برای کاهش جایگاه سئوی شما در گوگل باشد ولی شرایط برای اثرگذاری منفی یک هاست اشتراکی روی سئو، فراهم است.

بسته به اینکه سایت شما چه نوع سایتی است، ممکن است انتخاب یک هاست اشتراکی تصمیمی درست یا نادرست به حساب بیاید. اگر سایت شما سایتی بزرگ است که دارای هزاران صفحه است و به صورت منظم به‌روزرسانی می‌شود، انتخاب یک هاست اختصاصی با یک IP اختصاصی بهترین تصمیم برای شماست.

ولی اگر سایتی دارید که به ندرت به‌روزرسانی می‌کنید و تعداد صفحات آن زیاد نیست، بهتر است برای کاهش هزینه‌ها از یک هاست اشتراکی با کیفیت که تعداد محدودی سایت در آن میزبانی می‌شود استفاده کنید.

چطور متوجه شویم که هاست اشتراکی اثر منفی روی سایت ما دارد ؟

شناسایی دقیق این مشکل به آسانی امکان‌پذیر نیست و لازم است تا از تجربیان متخصصان سئو استفاده نمایید. اگر کیفیت محتوایی و فنی خوبی دارید و نتیجه‌ی متناسب با وضعیت موجود را به دست نیاورده‌اید، ممکن است یکی از دلایل، اثر منفی کیفیت هاست روی سایت شما باشد و لازم است تا در این زمینه، بررسی‌های دقیق‌تری به انجام برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *