تلاش برای بهبود جایگاه رتبه سایت و رسیدن به صفحه اول موتور جستجو از نظر گوگل کاری پذیرفته‌شده و قابل قبول است. برای همین منظور گوگل ابزارهایی برای بررسی وضعیت سایت در موتور جستجو و همچنین ابزارهایی برای ارائه پیشنهاد جهت بهبود وضعیت سایت توسعه داده است.

علاوه بر این افراد و گروه‌های مختلفی نیز در حال تحقیق و آموزش اصول بهبود رتبه سایت یا سئو هستند.

به مجموعه‌ی فعالیت‌هایی که از نظر گوگل جزء فعالیت‌های مجاز و مثبت جهت رسیدن به صفحه اول موتور جستجو انجام می‌شود، سئو کلاه سفید گفته می‌شود.

سئو کلاه سفید شامل چه نوع فعالیت‌هایی است ؟

اینکه دقیقا چه کارهایی باید انجام شود تا یک سایت به رتبه‌ی مورد نظر برسد، مشخص نیست. گوگل جزئیات عملکردی سیستم‌های خود را محرمانه نگهداری می‌کند تا از آن‌ها برای جابجا کردن سایت‌ها سوء استفاده نشود و به صورت مستمر هم این الگوریتم‌ها را تغییر و بهبود می‌دهد.

با این حال برخی توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها را به صورت عمومی منتشر کرده است که با انجام آن‌ها می‌توان سایتی با کیفیت بیشتر در اختیار داشت.

هدف نهایی گوگل این است که سایت‌های مفیدتر و با کیفیت بالاتر را به کاربران خود نمایش دهد. و همچنین بتوانید از طریق جذب آگهی به درآمد بیشتر برسد. به همین دلیل تلاش می‌کند تا بیشترین رضایت کاربران را جلب کند و از این طریق به اهداف خود دست پیدا کند.

برخی اصول سئو کلاه سفید

همان طور که گفته شد، سئو کلاه سفید به معنی داشتن سایتی با کیفیت‌تر و مفیدتر برای کاربران است. برخی از کارهایی که می‌توان انجام داد تا سایت به این وضعیت برسد، عبارتند از:

 1. تولید محتوای با کیفیت بیشتر و مفیدتر و کامل‌تر برای کاربران
 2. استفاده از عنوان‌های مناسب و گویا برای محتوای سایت
 3. افزایش سرعت بارگزاری سایت
 4. کاهش حجم سایت
 5. فشرده‌سازی محتوا پیش از ارسال به کاربر
 6. تنظیمات بهینه‌ی Cache مرورگر روی سایت برای کاهش مصرف پهنای باند کاربران
 7. استفاده مناسب از تگ‌های HTML و متاتگ‌های مربوط به سئو برای درک بهتر گوگل و استفاده‌ی بهتر کاربران
 8. ارائه لینک‌های داخلی یا خارجی مناسب در میان محتوا برای راهنمایی بیشتر کاربران
 9. سازگار بودن سایت با موبایل‌ها و تبلت‌ها( طراحی سایت واکنش‌گرا )
 10. استفاده سایت از پروتکل ایمن و رمزگزاری شده( https )
 11. استفاده مناسب از تصاویر، فایل‌های صوتی و تصویری برای راهنمایی بهتر کاربران
 12. رعایت اصول تجربه کاربری در سایت
 13. عدم نمایش تبلیغات مزاحم و مطالب نامربوط به کاربران سایت

آنچه در بالا گفته شد، تنها برخی از اصول سئو کلاه سفید به شمار می‌رود. به طور کلی هر فعالیتی که باعث شود تا کیفیت محتوا و فنی سایت بهبود پیدا کند می‌تواند جزء اصول سئو کلاه سفید به شمار رود.

سئو کلاه سفید بهتر است یا سئو کلاه سیاه ؟

تمامی افراد که در حال انجام فعالیت‌های سئو هستند، کمتر یا بیشتر ممکن است از اصول سئو کلاه سیاه هم استفاده کنند. استفاده بی رویه از اصول غیرقانونی یا کلاه سیاه برای سئو سایت ممکن است با جریمه گوگل مواجه شود. گاهی این جریمه‌ها می‌توانند باعث شوند تا تمامی ترافیک سایت از بین برود.

بنابراین بهتر است تا حد ممکن از سئو کلاه سیاه دوری شود زیرا اگر سایت به دلیل تقلب مورد جریمه واقع شود، بازگشت به شرایط اولیه نیز حتی ممکن است مقدور نباشد و لازم شود تا سایتی جدید از ابتدا راه اندازی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *