یکی از مواردی که برای بهبود سئو سایت ضروری است، امنیت کافی سایت است. به عبارت دیگر اگر امنیت سایت کافی نباشد و مشکلاتی در این بخش به وجود بیاید، این موضوع می‌تواند آسیب زیادی به سایت شما وارد کند.

امنیت سایت

مشکل امنیتی چه اثری روی سئو دارد ؟

هدف اول و آخر گوگل نمایش سایت‌هایی با کیفیت و ایمن برای کاربران است. اگر گوگل به هر شکلی تشخیص دهد که سایت شما می‌تواند خطرات امنیتی برای کاربران به دنبال داشته باشد، بدون درنگ آن را مورد جریمه قرار می‌دهد. جریمه‌های مربوط به مشکلات امنیتی می‌تواند بلندمدت باشد و برای اینکه مجددا اعتماد لازم را به گوگل برگردانید، لازم باشد تا زمانی طولانی را سپری نمایید.

برای حفظ و افزایش امنیت چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

برخی از مواردی که برای بهبود امنیت سایت و جلوگیری از آسیب سئو به آن باید به خوبی تنظیم شوند شامل موارد زیر هستند:

استفاده از پروتکل https

https علاوه بر اینکه به طور مستقیم روی سئو سایت اثر مثبت بر جای می‌گذارد، با افزایش امنیت، باعث جلوگیری از برخی مشکلات دیگر هم می‌شود. برخی از مشکلات امنیتی سایت‌ها مانند حملات Man-in-middle با استفاده از ضعف‌های امنیتی پروتکل قدیمی http قابل انجام است.

اگر سایت شما اطلاعات را به صورت رمز شده ارسال و دریافت نکند، در معرض تغییر و دستکاری هکرهایی قرار می‌گیرد که در شبکه‌های اینترنت بین‌المللی مشغول به کار هستند.

برای مثال اگر یک سرور واسط بین هاست شما و مشتریان شما تحت کنترل هکرها قرار بگیرد و سایت شما از پروتکل https استفاده نکند، هکرها می‌توانند علاوه بر دسترسی به اطلاعات ورود کاربران شما، اطلاعات مخرب مثل کدهای استخراج رمزارز یا کدهای حملات DDoS یا موارد مخرب دیگر را در سایت شما قرار دهند و به مشتریان شما بفرستند.

به‌روزنگهداشتن سایت و سیستم مدیریت محتوا

بخش قابل توجهی از مشکلات امنیتی سایت‌ها به دلیل استفاده از نسخه‌های قدیمی و دارای مشکل CMSها و افزونه‌های آن‌ها است. برای به‌روزرسانی سایت و افزونه‌های آن برنامه‌ی زمانی مشخص داشته باشید. اگر امکان به‌روزرسانی خودکار را روی سایت فعال کنید یا از سرویس‌هایی که این کار را برای شما به صورت خودکار انجام می‌دهند استفاده کنید، به بالاترین سطح امنیت دست پیدا می‌کنید.

انتخاب رمزهای ایمن برای ورود به بخش مدیریت

رمز ورود به بخش مدیریت سایت و ورود به پنل هاست شما باید به اندازه‌ی کافی قوی و غیرقابل حدس باشد. بسیاری از سایت‌ها به دلیل استفاده از رمزهای غیرایمن به آسانی هک می‌شوند و به همین دلیل در زمینه‌ی سئو آسیب‌های جبران‌ناپذیری را تجربه می‌کنند.

دقت در استفاده از CDNها

CDNها علاوه بر اینکه می‌توانند باعث بهبود کارایی سایت شما شوند، اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرند و مشکل امنیتی پیدا کنند، می‌توانند خطرات جدی برای سایت شما هم به همراه بیاورند.

سعی کنید در استفاده و انتخاب CDN احتیاط کافی را به خرج دهید. همچنین با استفاده از SRI از عدم دستکاری فایل‌های اسکریپت مطمئن شوید.

با توجه به تغییراتی که در نگارش‌های جدید مرورگر Google Chrome اعمال شده است و هر سایت را در یک فضای قرنطینه اجرا می‌کند، در استفاده از CDN تنها با هدف کاهش مصرف پهنای باند فایل‌های جانبی باید بازنگری کنید.

از هاست ایمن استفاده کنید

گاهی علت مشکلات امنیتی در سایت‌ها، تنظیمات نادرست هاست‌های اشتراکی یا عدم به‌روزرسانی نرم‌افزارهای هاست است. هنگام خرید هاست دقت کنید که نرم‌افزارهای هاست کاملا به‌روزباشند و از شرکت‌هایی هاست خریداری کنید که دارای دانش و مهارت کافی برای پیشگیری از مشکلات امنیتی و توانایی کافی برای رفع مشکلات برخوردار هستند.

مراقب آمارگیرها و سرویس‌های دیگر باشید

بسیاری از آمارگیرها یا سرویس‌های دیگر مثل سرویس‌های Notification و سرویس‌های چت و تبلیعات کلیکی و … برای عملکرد روی سایت شما، کدهای جاوااسکریپتی به شما می‌دهند تا آن را در سایت خود درج کنید.

هنگام استفاده از خدمات این سایت‌ها با متخصصان باتجربه جهت بررسی وضعیت امنیتی و اعتماد به این سرویس‌ها مشورت کنید.

به طور کلی هر کد اسکریپت از هر سایت دیگر نباید بدون بررسی و با ساده‌انگاری در سایت شما درج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *