یکی از نکاتی که می‌تواند روی سئو سایت شما اثر منفی داشته باشد، آدرس‌های تکراری و نادرست است که محتوای غیرقابل انتظار را به نمایش می‌گذارند. هنگامی که از سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس استفاده می‌کنید، احتمال رخداد این موضوع کم است ولی همچنان این امکان وجود دارد که صفحاتی با آدرس‌های ناخواسته در گوگل ایندکس شوند.

اگر سایت شما به صورت اختصاصی طراحی و برنامه‌نویسی شده است، احتمال رخداد موارد اینچنین بیشتر است و لازم است تا برای شناسایی این مشکل،‌ زمان بیشتری صرف نمایید.

خطا

علت ایندکس شدن صفحات با آدرس نادرست

علت ایندکس شدن این صفحات، لینک‌های نادرست از سایت‌های دیگر یا گاهی اوقات، لینک‌هایی است که از نسخه‌ی قبلی سایت برجای مانده‌اند و سایت جدید، کدها و محتواهای مناسب را برای آدرس‌های فوق ارائه نمی‌کند.

نمونه آدرس‌های نادرست

برای مثال به چند نمونه‌ی زیر دقت کنید:

http://example.com
https://example.com
http://www.example.com
https://www.example.com
http://example.com/index.php
https://example.com/index.php

همان طورکه مشاهده می‌کنید، ۶ آدرس بالا و چندین آدرس به شکل‌های دیگر ممکن است همگی به یک محتوا اشاره کنند ولی سایت نباید با تمام این آدرس‌ها قابل مشاهده باشد و تمام موارد فوق باید به آدرس اصلی هدایت شوند.

روش رفع مشکل آدرس‌های نادرست

با بررسی دوره‌های Google Search Console و همچنین جستجوی گوگل، بررسی کنید که آدرس‌های ناخواسته در گوگل به کاربران نمایش داده نشوند.

برای جلوگیری از رخداد این مشکل ممکن است بخواهید از طریق htaccess یا از طریق برنامه‌نویسی در سایت یا با استفاده از متاتگ canonical، بسته به شرایط، آدرس‌های اضافی و نادرست را از مدار خارج نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *