به دلایل مختلف با هدف سئو یا موارد فنی دیگر ممکن است بخواهید فایل robots.txt سایت‌تان را به‌روزرسانی کنید یا تغییراتی در آن بدهید و همچنین لازم است تا پس از انجام تغییرات مطمئن شوید که گوگل این تغییرات را به درستی و سریع تشخیص بدهد.

برای انجام این گونه موارد در نسخه‌ی قدیمی Search Console ابزار مربوط تعبیه شده بود. در نگارش جدید Webmaster Tools این قابلیت در منوهای کناری وجود ندارد و در عوض برای استفاده باید از ابزار زیر که به صورت جداگانه قابل دسترسی است استفاده کنید:

جهت استفاده از این ابزار روی لینک بالا کلیک کنید، به حساب کاربری خود در گوگل وارد شوید و سایت مورد نظر را انتخاب کنید تا صفحه‌ی زیر برای شما نمایان شود:

ابزار تست robots.txt

در ابزار آنلاین بالا می‌توانید نسخه‌ی فعلی robots.txt ذخیره شده توسط گوگل را مشاهده کنید، می‌توانید آن را ویرایش کنید و در پایین صفحه تست کنید که آیا نشانی صفحات خاص در موبایل و سیستم رومیزی به درستی عمل می‌کنند یا نه و همچنین می‌توانید پس از به‌روزرسانی فایل روی هاست، با کلیک روی دکمه‌ی Submit نسخه‌ی جدید را به گوگل معرفی کنید.

گوگل در دوره‌های زمانی به صورت خودکار فایل robots.txt شما را بازخوانی می‌کند ولی اگر بخواهید این کار به صورت فوری انجام شود می‌بایست از بخش Submit استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *