انتخاب صحیح هاست یکی از عوامل اثرگذار روی سئو سایت است. اثراتی که هاست می‌تواند روی سئو بر جای بگذارد به دو بخش اثرات مثبت و منفی و اثرات مستقیم و غیرمستقیم تقسیم‌بندی می‌شوند.

هاست

اثرات مثبت هاست روی سئو سایت

هاست به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند روی سئو سایت اثر بگذارد. برخی از مهم‌ترین عوامل مثبت را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 1. سرعت اجرایی هاست
  سرعتی که صفحات پویای سایت به دست کاربران می‌رسند، مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند روی سئو سایت اثرگذار باشد. البته نباید فراموش کرد که ابتدا سیستم و اسکریپت سایت می‌بایست بهینه و پرسرعت باشد و سپس هاست نقش بعدی را در این زمینه ایفا می‌کند.
 2. سرعت شبکه هاست
  سرعتی که فایل‌های جانبی و تصاویر از روی هاست دانلود می‌شوند، نیز در سرعت نهایی بارگزاری سایت موثر است. هر سایت شامل ده‌ها فایل جانبی است که به صورت مستقیم می‌بایست از روی هاست دانلود شوند تا سایت به طور کامل بارگزاری شود.
 3. پشتیبانی از https
  اینکه هاست از قابلیت https پشتیبانی کند، به صورت مستقیم روی سئو سایت اثرگذار است. هاست‌هایی با پنل‌های جدید cPanel و DirectAdmin دارای قابلیت https رایگان هستند که با استفاده از آن می‌توانید وضعیت سئو سایت خود را بهبود دهید.
 4. پایداری هاست
  اینکه هاست همیشه با سرعت خوب در دسترس باشد و به دلایل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، خطاهای مختلف شامل خطاهای سری ۵۰۰ را ایجاد نکند، روی سئو سایت شما موثر است. قطعا گوگل ترجیح می‌دهد کاربران را به سایت‌هایی پایدار و مطمئن هدایت کند.
 5. استانداردهای جدید وب
  اگر نرم‌افزار هاست شما از آخرین استانداردهای وب پشتیبانی کند، می‌تواند اثرات مثبت زیادی روی عملکرد و سئو سایت شما بر جای بگذارد. برای مثال قابلیت فشرده‌سازی بهینه فایل‌های جانبی و پشتیبانی از پروتکل‌های جدید و بهینه ارسال محتوا به مرورگرها از این جمله هستند.

اثرات منفی هاست روی سئو سایت

علاوه بر اثرات مثبت، هاست ممکن است اثرات منفی روی سئو سایت بر جای بگذارد.

 1. استفاده از هاست برای ارسال هرزنامه
  اگر سایت شما روی هاستی باشد که از آن برای ارسال هرزنامه هم استفاده می‌شود، سایت شما هم ممکن است تحت تاثیر فعالیت‌های مخرب آن قرار بگیرد.
 2. استفاده از هاست برای کلاهبرداری اینترنتی
  اگر همسایگان شما روی هاست اقدامات غیرقانونی یا خرابکاری شامل فیشینگ و حملات DDoS یا انواع دیگر کلاهبرداری را انجام دهند، ممکن است سایت شما هم تحت تاثیر منفی این اقدامات مورد جریمه واقع شود.
 3. سرعت کم شبکه، پردازنده و دیسک سخت
  اگر سرعت هر یک از عوامل بالا روی هاست کم باشد، سئو سایت شما آسیب خواهد دید.
 4. فاصله زیاد جغرافیایی بین مخاطبین و هاست
  فاصله زیاد هاست با مخاطبین، علاوه بر کاهش سرعت پاسخگویی برای هر درخواست، ممکن است به صورت مستقیم توسط گوگل هم یک عامل منفی سئو در نظر گرفته شود.

باید توجه داشت که هر عامل منفی یا مثبت سئو به مقدار خودش مورد توجه قرار گیرد و برای دستیابی به یک عامل مثبت، چند مشکل دیگر برای سایت ایجاد نشود. برای مثال جهت نزدیکی جغرافیایی، داخل ایران هاستی تهیه شود که سرعت آن کم باشد یا نرم‌افزارهای آن قدیمی باشند.

انتخاب هاست مناسب برای سئو

هرچند بررسی تمامی عوامل موثر روی سئو سایت پیش از خرید هاست امکان پذیر نیست ولی با بررسی برخی از عوامل زیر می‌توانید گزینه‌های نامناسب برای سئو را شناسایی کنید.

 1. شرکت‌هایی که هاست با فضای نامحدود ارائه می‌کنند.
 2. شرکت‌هایی که هاست با ترافیک نامحدود ارائه می‌کنند.
 3. شرکت‌هایی که قیمت‌های بسیار پایین دارند.
 4. شرکت‌هایی که در خصوص موارد فنی مثل نسخه نرم‌افزارها و توان هاست اطلاعاتی ارائه نمی‌کنند.

تعیین قیمت بسیار کم یا فضا و پهنای باند نامحدود، در حقیقت باعث ایجاد بار سنگین و اضافی روی هاست می‌شود و آسیب آن را تنها شما به عنوان دارنده سایت تحمل خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *