دو تنظیم که برای سئو سایت لازم است آن‌ها را به انجام برسانیم، تنظیمات مربوط به www و تنظیمات مربوط به https هستند.

به طور پیش‌فرض معمولا سایت هم با نشانی www و هم بدون آن باز می‌شود و لازم است برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری و همچنین ایجاد سردرگمی برای گوگل، یکی از این آدرس‌ها را به عنوان آدرس اصلی تعیین کنید و آدرس دیگر را به این آدرس هدایت کنیم. به عبارت دیگر اگر سایت ما با نشانی www.example.com و همچنین با نشانی example.com باز می‌شود، باید یکی از این دو آدرس را به دیگری هدایت کنیم.

با توجه به اینکه گوگل اعلام کرده است، سایت‌های با پروتکل https یک امتیاز مثبت در سئو دریافت می‌کنند، همچنین لازم است تا اجازه ندهیم که کاربران سایت ما را با نشانی http باز کنند و انتقال کاربران به پروتکل https نیز باید به صورت خودکار انجام شود. البته نباید فراموش کنیم که هاست ما باید برای نمایش سایت در حالت https قابلیت‌های لازم را داشته باشد و در صورت نیاز ممکن است لازم شود یک گواهی امنیتی https نیز خریداری کنید یا از هاست‌هایی استفاده کنید که گواهی رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند.

با در نظر گرفتن دو نکته‌ی فوق، سایت‌ها دارای ۴ آدرس هستند که ما می‌بایست آن‌ها را از دسترس خارج کنیم و برای سایت تنها یک آدرس موجود داشته باشیم.

کدهایی که می‌بایست در فایل htaccess قرار دهید تا هر سه آدرس زیر به آدرس اصلی سایت یعنی https://example.com هدایت شوند در زیر قابل مشاهده است. این کدها به دامنه‌ی خاصی وابسته نیستند و اگر برای یک سایت از چند دامنه استفاده می‌کنید، آدرس‌های شما بیش از ۴ آدرس خواهد بود و لازم است تا تغییرات بیشتری در این کدها به انجام برسانید:

آدرس‌های نادرست

  1. http://example.com
  2. http://www.example.com
  3. https://www.example.com

کدهای htaccess

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.*)$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://%1/$1 [R=301,L]

RewriteCond %{HTTPS} !on
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *