اکنون که این مطلب را مشاهده می‌کنید، حتما با اهمیت داشتن یک سایت اینترنتی آشنا هستید. یک سایت اینترنتی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. سایت‌های شخصی، سایت‌های شرکتی، سایت‌های خدماتی و سایت‌های فروشگاهی از انواع مهم وب سایت‌ها به شمار می‌روند.

اگر شما هم می‌خواهید یک سایت داشته باشید، ابتدا باید به پرسش‌های زیر پاسخ بدهید.

  1. کاربران در سایت شما چه اطلاعات یا خدماتی را دریافت می‌کنند ؟
  2. آیا سایت شما با هدف سئو راه اندازی می‌شود ؟
  3. آیا قصد فروش اینترنتی و دریافت وجه آنلاین دارید ؟
  4. برای طراحی سایت حاضرید چه مقدار هزینه کنید ؟
  5. آیا در آینده قصد توسعه‌ی سایت را دارید ؟
  6. آیا می‌خواهید خودتان سایت را راه‌اندازی کنید یا می‌خواهید کار را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید ؟

با روشن شدن پاسخ‌های شما به پرسش‌های مهم بالا، مشخص می‌شود که بهترین روش و ابزار برای رسیدن به هدف شما یعنی طراحی سایت چیست.

خدماتی که در سایت ارائه می‌دهید

اینکه چه نوع خدماتی در سایت ارائه می‌دهید، مهم‌ترین سوال پیش از طراحی سایت است. بسیاری از افراد تنها می‌خواهند یک سایت داشته باشند ولی نمی‌دانند که در این سایت چه چیزی قرار است به کاربران ارائه شود یا به عبارت دیگر چه ارزشی برای کاربران ایجاد می‌شود تا قانع شوند که از سایت شما بازدید کنند. اگر هدف اصلی یک سایت مشخص نباشد، این سایت مثل هزاران و میلیون‌ها سایت دیگر در اینترنت بدون مخاطب رها خواهد شد.

آیا هدف سئو دارید ؟

برخی از انواع سایت‌ها قرار نیست تا از طریق گوگل مخاطب جذب کنند و مخاطبان محدود و مشخصی دارند که بدون مراجعه به گوگل سایت را باز خواهند کرد. برای مثال سایت نمایندگان یک شرکت تولیدی این ویژگی را دارد و قرار نیست در گوگل حتی دیده شود.

ولی اگر می‌خواهید از طریق گوگل مخاطبانی را جذب کنید، کار دشوار خواهد شد و حتما پیش از شروع طراحی سایت با یک مشاور سئو مشورت کنید. اگر این مرحله را به درستی انجام ندهید، احتمال شکست شما بسیار زیاد خواهد شد.

آیا یک فروشگاه اینترنتی می‌خواهید ؟

راه اندازی فروشگاه اینترنتی با استفاده از سیستم‌های فروشگاه‌ساز مثل ووکامرس و سرویس‌های تحت وب دیگر، کار دشواری نیست. ولی مهم‌ترین چیزی که باید به آن فکر کنید این است که آیا آمادگی تامین کالا، ارسال کالا و بازاریابی فروشگاه اینترنتی را دارید و با مشکلاتی که در این مسیر با آن مواجه می‌شوید، آشنا هستید ؟

اگر پیش از این تجربه‌ی مدیریت یک فروشگاه اینترنتی را نداشته باشید و بدون برنامه بخواهید وارد این مسیر شوید، با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهید شد. پیش از طراحی فروشگاه اینترنتی باید دقیقا بدانید که محصولات شما چه چیزهایی هستند و از کجا تامین می‌شوند، چه طور می‌خواهید این کالاها را به دست مصرف کننده برسانید، چه طور می‌خواهید مبلغ محصولات را از خریدار دریافت کنید، اگر کالایی در مسیر حمل آسیب ببیند چه کار خواهید کرد و بسیار پرسش‌های دیگر که باید برای آن برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.

چه مقدار برای طراحی سایت هزینه می‌کنید ؟

طراحی سایت با روش‌ها و ابزارهای مختلف و در سطوح کیفی مختلف، هزینه‌های بسیار متغیری دارد. اگر مقدار هزینه‌ای که حاضر هستید برای این کار انجام دهید را مشخص کنید، تا حدود زیادی گزینه‌های غیر قابل اجرا حذف خواهند شد.

یک ضرب‌المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید «هر چقدر پول بدهی همان قدر آش می‌خوری» پس انتظار نداشته باشید با مبلغی اندک،‌ سایتی با کیفیت و مخاطبان سایت‌های بزرگ و شناخته شده به دست بیاورید. سایت‌های بزرگ، گاهی ده‌ها و گاهی صدها میلیون تومان برای راه اندازی سایت خود هزینه کرده‌اند.

آیا قصد توسعه‌ی سایت را دارید ؟

ممکن است اکنون بخواهید یک سایت ساده داشته باشید و در آینده آن را توسعه بدهید و بخش‌های دیگری به آن اضافه کنید. اینکه اکنون چه چیزهایی می‌خواهید و در آینده چه برنامه‌ای دارید، اثر قابل توجهی در تصمیم‌گیری فعلی خواهد داشت. پس پیش از از شروع به جستجو برای سفارش طراحی سایت، حتما به این موضوع بیندیشید که چه برنامه و چه هدفی از طراحی سایت دارید.

آیا خودتان می‌خواهید سایتتان را راه اندازی کنید ؟

اگر سایت شما ساده باشد و اهداف مهمی در آن نداشته باشید، می‌توانید با مدت نسبتا کوتاهی صرف زمان و تحقیق و مطالعه، یک سایت ساده با استفاده از وردپرس و قالب‌های آماده برای خودتان ایجاد کنید. ولی چنین سایتی برای هر نوع هدفی مناسب نخواهد بود و نخواهید توانست یک سایت با آخرین استانداردها و با سرعت و کیفیت مناسب در اختیار داشته باشید.

اگر سایت شما یک سایت تجاری و با هدف کسب درآمد است، توصیه می‌شود تا طراحی آن را به افراد با تجربه و با مهارت کافی بسپارید. هزینه‌ای که در این مرحله پرداخت می‌کنید، یک سرمایه‌گذاری است و کمک می‌کند تا به اهداف خودتان دست پیدا کنید.

یک سایت که بدون رعایت اصول لازم و با قالب‌های آماده طراحی شده باشد، هیچ گاه نخواهد توانست با سایت‌های حرفه‌ای که توسط تیم‌های متخصص بهینه‌سازی فنی و سئو شده است، رقابت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *