لینک‌بیلدینگ یا لینک‌سازی یکی از روش‌هایی است که برای بهبود سئو سایت استفاده می‌شود. در این روش با ایجاد لینک‌های خارجی برای سایت تلاش می‌کنیم تا مسیرهای جدیدی برای دسترسی کاربران و موتورهای جستجو به سایت ایجاد کنیم. این کار به صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث می‌شود تا رتبه‌ی سایت ما افزایش پیدا کند.

لینک

لینک بیلدینگ چیست ؟

همان‌طور که گفته شد، لینک‌سازی یا لینک‌بیلدینگ در حقیقت ساخت لینک‌هایی جدید در سایت‌های دیگر است. این لینک‌ها باید به صورت کنترل شده و با کیفیت باشند. خرید لینک در سایت‌هایی که موضوعی متفاوت با سایت ما دارند و ده‌ها و صدها لینک به موضوعات مختلف در آن‌ها درج شده است، اگر اثر معکوس روی سئو ما نداشته باشد، اثر مثبتی نخواهد داشت. به طور کلی لینک‌هایی که به سایت ایجاد می‌کنید باید به شکلی باشند که حداقل قسمتی از هدف آن، جذب کاربران جدید باشد. به عبارت دیگر اگر لینکی را در سایتی قرار می‌دهید فقط به امید اینکه گوگل رتبه‌ی سئوی شما را بالا ببرد، این لینک به احتمال زیاد توسط گوگل از روش‌های تقلب محسوب خواهد شد و می‌تواند اثر منفی روی سئو سایت شما بر جای بگذارد.

چرا لینک بیلدینگ برای سئو مفید است ؟

یکی از روش‌های اصلی گوگل برای شناسایی سایت‌هایی که اعتبار بیشتری دارند، استفاده از تعداد و کیفیت و تنوع لینک‌هایی است که به آن‌ها وجود دارد. به عبارت دیگر اگر سایتی دارای صدها و هزاران لینک متنوع و با کیفیت در سایت‌های معتبر باشد، به این معنی است که این سایت دارای کیفیت بالایی است و گوگل آن را به جستجوگران در رتبه‌ی بالاتری نسبت به رقبا نمایش خواهد داد.

البته باید دقت کنید که ساخت لینک‌های باکیفیت و واقعی به زمان نیاز دارد و ساخت لینک‌ها با سرعت و شکلی غیرواقعی به آسانی توسط گوگل شناسایی و مورد جریمه قرار خواهد گرفت.

لینک‌های یکسان و تکراری در سایت‌های مختلف

اگر لینک شما در صدها سایت مختلف قرار گرفته است ولی شکل و متن و صفحه‌ی مقصد آن‌ها یکسان است، این یکی از نشانه‌های تقلبی بودن لینک‌ها به شمار می‌رود. در حال معمول که صاحبان سایت‌ها بخواهند به شما لینک بدهند، این کار در مدت زمانی طولانی و با متن‌های و شکل‌های مختلف و به صفحات گوناگون از سایت شما است.

لینک دادن به صفحه‌ی اصلی سایت به طور معمول چیزی نیست که بخواهید آن را انجام بدهید. صفحات مهم سایت شما باید مشخص باشند و این صفحات باید با حالتی طبیعی در سایت‌های معتبر دارای لینک باشند.

اعتبار سایت‌های میزبان لینک

سایت‌هایی که لینک شما را میزبانی می‌کنند باید سایت‌های معتبری باشند و دارای بازدیدکنندگان واقعی باشند. همچنین لازم است تا موضوع سایت‌های میزبان لینک با موضوع سایت شما و موضوعی که به آن لینک داده‌اند مرتبط باشد. اینکه یک سایت با موضوع تاسیسات به سایتی با موضوع پزشکی لینک بدهد کاملا غیرعادی و غیرمنتظره است و نشانه‌ای از تقلبی بودن لینک‌ها است.

متن لینک

متنی که در لینک‌های شما قرار می‌گیرد باید گویا باشد و به شکلی باشد که در سایت‌های مختلف یکسان نباشد. هر نویسنده در هر سایت بسته به سلیقه و عادت‌هایی که دارد، برای لینک دادن به شما از متن‌های مختلفی استفاده می‌کند. برای مثال اگر موضوع لینک شما طراحی سایت باشد ممکن است افراد مختلف از متن‌هایی مشابه موارد زیر برای لینک دادن به شما استفاده کنند. این تنوع نشان‌دهنده‌ی طبیعی بودن لینک‌ها است.

 1. طراحی سایت
 2. طراحی وب سایت
 3. ساخت سایت
 4. اینجا کلیک کنید
 5. شرکت خوب طراحی سایت
 6. از این شرکت طراحی سایت راضی بودم

تعداد و تنوع لینک‌ها در سایت میزبان

ایجاد لینک در سایت‌هایی که کارشان فروش بک‌لینک است و دارای ده‌ها لینک نامربوط به موضوعات مختلف و با کلمات کلیدی پرارزش هستند، سودی برای شما ندارد. لینک شما باید در سایتی باشد که به تعداد معقولی از سایت‌های مرتبط لینک داده است و نه به هر سایتی و فقط با کلمات کلیدی پرارزش و پر اهمیت.

به‌روزرسانی محتوای قدیمی

پس از ساخت لینک به یکی از صفحات سایت، از بازسازی و به‌روزرسانی صفحات مهم سایت خود غافل نشوید. تنها ساخت لینک برای افزایش رتبه‌ی سایت کافی نیست و گوگل باید به این برآورد برآورد برسد که صفحه‌ی مورد نظر واقعا دارای کیفیت است و لینک‌های ایجاد شده منطقی و معقول هستند. بنابراین صفحاتی که دارای بیشترین لینک در سایت شما هستند، واقعا باید دارای کیفیت بالا باشند و همیشه محتوایی به روز و دقیق را در اختیار مخاطبان قرار بدهند.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. هرچند ممکن است لینک‌های شما در این شبکه‌ها به طور مستقیم در گوگل قابل دیدن نباشند ولی با فعالیت واقعی و انتشار قوی محتوای خود در این شبکه‌ها، می‌توانید مخاطبان واقعی بیشتری پیدا کنید که بخواهند لینک شما را به صورت رایگان در سایت‌های خود قرار دهند.

لازمه‌ی دستیابی به این هدف، داشتن محتوایی عالی و انتشار قوی آن است. هر چه تعداد افراد بیشتری محتوای خوب شما را ببینند، احتمال ساخت لینک‌های واقعی توسط افراد مختلف افزایش پیدا می‌کند.

خلاقیت در لینک بیلدینگ

هیچ کس تمام تکنیک‌های لینک‌بیلدینگ که به موفقیت ختم می‌شوند را به شما آموزش نمی‌دهد. در عوض باید با خلاقیت و فکر کردن به دنبال این باشید که کدام روش‌ها برای سایت و محتوای شما بهتر است و کدام‌یک با کمترین هزینه بیشترین کارایی را به دنبال می‌آورد. استفاده از روش‌هایی که دیگران می‌گویند یا روش‌هایی خلاقانه و جدید و ترکیبی از روش‌های موجود ممکن است آن چیزی باشد که شما را به هدف می‌رساند.

روش‌های لینک بیلدینگ

روش‌های گوناگونی برای لینک بیلدینگ وجود دارد و در سایت‌های مختلف با آن‌ها روبرو می‌شوید. مهم‌ترین روش‌ها شامل ردیف‌های زیر هستند:

 1. از دوستان و مشتریان و بازدیدکنندگان سایت خود بخواهید تا برای شما لینک بسازند
  استفاده از روش‌های خلاقانه برای تشویق و جایزه دادن به کسانی که لینک شما را در سایت خود قرار دهند روش‌هایی آزمون شده و موثر هستند.
 2. محتوایی با کیفیت و منحصر به فرد داشته باشید
  محتوای واقعی و عالی به صورت عادی لینک‌های خود را خواهد ساخت. مخاطبانی که محتوای شما را جذاب بیابند، آن را در معرض دید دوستان خود قرار می‌دهند.
 3. برای کسانی که فکر می‌کنید ممکن است لینک شما را در سایتشان قرار بدهند، ایمیل بفرستید
  از آن‌ها بخواهید تا لینک شما را در سایتشان قرار بدهند. متنی که برای این درخواست انتخاب می‌کنید باید هوشمندانه و آگاهانه باشد. ارسال ایمیل‌های بی‌معنی و بی‌هدف چیزی نیست که بخواهید آن را انجام بدهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *